Pierwszy miesiąc życia dziecka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwszy miesiąc życia dziecka

W pierwszym miesiącu życia noworodka dzieje się wiele niezwykłych rzeczy. Dla maluszka jest to czas, kiedy przyzwyczaja się do życia poza brzuchem mamy i uczy się nowych umiejętności. Musisz być cierpliwy i okazywać mu dużo miłości i czułości. To również czas nauki dla Ciebie, musisz ustalić rytm dnia, nauczyć się jak pielęgnować maluszka i zaspokajać jego potrzeby.

Pierwszy miesiąc życia niemowlaka

To trudny czas zarówno dla maluszka, jak i dla Ciebie. Twój maluszek będzie często płakał, ale nie martw się, to naturalny sposób, w jaki noworodki komunikują się z otoczeniem i wyrażają swoje potrzeby. Obserwuj uważnie odruchy dziecka, ponieważ płacz może różnić się w zależności od potrzeb i nastroju maluszka. Płacz może być spowodowany głodem, zbyt ciepłym lub za lekkim ubrankiem, potrzebą bliskości lub tęsknotą do Ciebie. Szybko nauczysz się rozpoznawać, co oznacza płacz malucha. Po pierwszych dźwiękach jego płaczu będziesz wiedział, czy chodzi o mokrą pieluszkę, głód czy po prostu tęsknotę do Ciebie.

Płacz to jedyny sposób noworodka na komunikowanie swoich potrzeb.

Sen niemowlaka w pierwszym miesiącu

W pierwszym miesiącu życia maluszka większość czasu spędza na śnie. Może spać nawet 20-21 godzin dziennie! Ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do spania, ponieważ sen ma duże znaczenie dla jego rozwoju. Podczas snu organizm malucha wydziela intensywnie hormon wzrostu. Jeśli Twój maluszek jest wyspany i wypoczęty, będzie spokojniejszy. Jeśli jest zmęczony, może być kapryśny. Wtedy najlepiej położyć malca do snu.

Karmienie niemowlaka w pierwszym miesiącu

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Na początku życia maluszka może Ci się wydawać, że większość czasu spędzasz na karmieniu. To dlatego, że noworodek potrzebuje jedzenia bardzo często – nawet kilkanaście razy dziennie. Jedno karmienie może trwać długo, ale nie martw się – to normalne. Żołądek maluszka jest mały, a pokarm jest szybko trawiony, dlatego maluszek często chce jeść. Nie musisz się martwić, czy wystarczy Ci pokarmu, ponieważ częste karmienie stymuluje produkcję mleka. Pamiętaj, że w tym czasie musisz odpowiednio się odżywiać, aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych.

Przeczytaj więcej artykułów  Piramida żywieniowa dla dzieci czyli zdrowie zamknięte w piramidzie

Czasami może się zdarzyć, że maluszek nie będzie chciał jeść. Warto go wtedy zachęcić. Maluszek w pierwszym miesiącu życia powinien ssać pierś minimum osiem razy dziennie, w odstępach niewiększych niż cztery godziny. Jeśli maluszek przez dłuższy czas nie prosi o jedzenie, delikatnie go pobudź, poluzuj ubranko i przystaw do piersi. Delikatne głaskanie sutkiem okolic ust również działa stymulująco i zachęca maluszka do ssania.

Rozwój niemowlaka: pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluszek musi przyzwyczaić się do nowego świata. Czasami maluszek może być niezadowolony i płakać. To normalne, ponieważ jest on przez to nowe otoczenie stale bombardowany bodźcami i musi się do nich przyzwyczaić. Światło, dotyk, zmiany temperatury, różne dźwięki, zmiany położenia ciała – to dla maluszka wiele zmian. Dlatego tak ważne jest, abyś był dla niego czuły, cierpliwy i spokojny.

W pierwszym miesiącu możesz zauważyć, że maluszek chaotycznie się porusza, macha rączkami i nóżkami, wygina się i pręży. To normalne, ruchy stają się bardziej skoordynowane w kolejnych miesiącach. W tym okresie występują również różne odruchy, takie jak odruch Moro. Maluszki reagują również na głos, słyszą Twój głos i potrafią go odróżnić od innych. Dlatego tak ważne jest, abyś często z nimi rozmawiała. To uspokaja maluszka, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i wpływa na jego rozwój.

Wzrok maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Maluch nie dostrzega szczegółów, ale jest bardzo wrażliwy na mocne światło.

Zobacz także:

Dodaj komentarz