Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres i ciąża

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres i ciąża

Czym są i jak działają tabletki antykoncepcyjne? Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Czy nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne dla naszego organizmu? Czy odstawienie tabletek może mieć wpływ na okres? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Tabletki antykoncepcyjne – czym są i jak działają?

Są dwie różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych:

– tabletki jednofazowe, które mają tylko jeden hormon i jest go mniej

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres i ciąża

– tabletki dwufazowe, które mają dwa hormony i jest ich więcej

Wśród dwuskładnikowych tabletek hormonalnych można wyróżnić takie:

– mające taką samą ilość substancji aktywnej w każdej tabletce

– z dwoma kolorami tabletek, które różnią się stężeniem konkretnych hormonów

– trójfazowe, które mają trzy różne rodzaje tabletek. Przyjmuje się je w zależności od fazy cyklu zgodnie z zaleceniami lekarza i ulotki dołączonej do leku.

Głównym celem hormonów, które są stosowane doustnie, jest zapobieganie ciąży. Estrogeny hamują wzrost pęcherzyka, przez co nie dochodzi do owulacji. Progesteron natomiast wpływa na śluz szyjkowy i błonę śluzową szyjki macicy. Wiedząc czym tak właściwie są tabletki antykoncepcyjne, łatwiej będzie zrozumieć, jak i kiedy można je stosować, a także jak prawidłowo je odstawić.

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a stan zdrowia

Decydując się na antykoncepcję hormonalną należy pamiętać, że mogą wystąpić pewne działania niepożądane spowodowane tabletkami. Takie same działania należy uwzględnić podczas nagłego odstawiania tabletek. Gospodarka hormonalna, szczególnie w przypadku kobiet, jest bardzo delikatna. Nawet niewielkie wahania, wynikające na przykład z ciągłego stresu i życia w pośpiechu, mogą powodować zaburzenia i dodatkowe efekty uboczne, takie jak:

– nieregularne miesiączkowanie

– bóle brzucha

– nagłe zmiany nastroju

Jeśli takie objawy się pojawiają, nie ma powodu do niepokoju. Jednak jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj więcej artykułów  Priorytety MEiN 2022 23 Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę i wychowanie patriotyczne

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie lub przed końcem opakowania to błąd?

Tak, jest to błąd, ponieważ poziom poszczególnych hormonów w cyklu zmienia się w zależności od fazy. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w połowie opakowania również nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli odstawimy tabletki w połowie cyklu, istnieje ryzyko zajścia w ciążę, co nie jest korzystne dla organizmu.

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed końcem opakowania to lepsze rozwiązanie, ponieważ często kończymy opakowanie na 7 dni, przyjmując placeboktóre nie zawierają substancji czynnej. Jednak zasada podstawowa odstawiania tabletek hormonalnych jest dokończenie całego opakowania. Po zamknięciu pełnego cyklu, poziom hormonów zaczyna wracać do normalnego, a cały proces rozpoczyna się na nowo. Dlatego niezależnie od rodzaju tabletek, należy odstawić je po wybraniu wszystkich tabletek z opakowania – czy to 21 czy 28 tabletek, nie ma różnicy. Ważne jest, aby wybrać całe opakowanie.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a okres

Czy nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na okres? Jeśli odstawimy je prawidłowo, nie powinno mieć to żadnego wpływu na okres. Cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni, ale może być krótszy lub dłuższy.

W praktyce, jeśli odstawimy tabletki na sam koniec cyklu, możemy spodziewać się mniejszych dolegliwości niż w innej fazie cyklu. Ważne jest, aby monitorować po odstawieniu tabletek i skonsultować się z lekarzem, jeśli występują silne bóle brzucha lub krwawienie nie ustępuje.

Również ważne jest, jakie tabletki antykoncepcyjne przyjmujemy. Jednofazowe są delikatniejsze dla organizmu, dlatego odstawienie ich nie powinno stanowić problemu. W przypadku dwuskładnikowych, stężenie substancji aktywnych w tabletce jest znacznie większe, dlatego odstawienie takich tabletek może być trudniejsze.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a ciąża

Jeśli jesteśmy w ciąży, powinniśmy odstawić tabletki antykoncepcyjne natychmiastowo. Chociaż tabletki antykoncepcyjne zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciążą, istnieje ryzyko zapłodnienia komórki jajowej w trakcie ich stosowania. Dlatego, gdy dowiadujemy się o ciąży, natychmiast należy przestać je przyjmować.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowe obostrzenia będzie nauka zdalna i obowiązek testów dla pracowników Sytuacja jest dramatyczna

Dla kobiet planujących ciążę, odstawienie tabletek powinno nastąpić 2-3 miesiące przed rozpoczęciem planowania. Pierwszy cykl po odstawieniu może być jeszcze nieregularny, dlatego warto dać sobie większy margines czasowy. Po tym okresie stężenia hormonów powinny wrócić do normy, i będzie możliwe zajście w ciążę.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak to zrobić prawidłowo?

Po pierwsze, zawsze odstawiamy tabletki antykoncepcyjne dopiero po wybraniu pełnego opakowania. Nie ma znaczenia, czy używamy jedno- czy dwuskładnikowych tabletek, czy mamy opakowanie z 21 czy 28 tabletkami. Zawsze odstawiamy tabletki z hormonami dopiero po wybraniu całego opakowania. Wcześniejsze zaprzestanie stosowania tabletek może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak przedłużenie czasu krwawienia lub bóle brzucha.

W większości przypadków odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przebiega bez skutków ubocznych. Jeśli jednak objawy się pojawią i utrzymają przez jeden-dwa dni, nie ma powodu do niepokoju. Organizm powraca do normalnego funkcjonowania. Jeśli jednak skutki uboczne są nasilone lub utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie miał możliwość zbadania, co dokładnie dzieje się z twoim ciałem.

Jeśli odstawiamy środki antykoncepcyjne ze względu na niepożądane działania, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem. Obecnie na rynku dostępne jest wiele różnych opcji antykoncepcji doustnej, plastrów, wkładek czy implantów. Lekarz będzie w stanie dokładnie określić, która forma antykoncepcji będzie dla ciebie najlepsza i będzie miała jak najmniej skutków ubocznych.

Gdy decydujemy się na odstawienie środków antykoncepcyjnych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Jest wiele dostępnych opcji antykoncepcji, więc lekarz może pomóc w wyborze najlepszej.

Dodaj komentarz