Nie mam instynktu macierzyńskiego Czy coś ze mną nie tak

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nie mam instynktu macierzyńskiego Czy coś ze mną nie tak

Czy nieposiadanie instynktu macierzyńskiego sprawia, że jestem “gorszą” kobietą? Od wieków w społeczeństwie panuje przekonanie, że najważniejszą rolą kobiety jest bycie żoną i przede wszystkim matką. Jednak świat się zmienia. Czy więc kobieta bezdzietna, której jest coraz więcej, może być spełniona?

Nie czuję instynktu macierzyńskiego!

Niektóre środowiska wciąż tabuizują brak instynktu macierzyńskiego – jest to temat niezrozumiały i bardzo oddalony. Jednak w zmieniającym się świecie, coraz więcej kobiet otwarcie przyznaje, że nie odczuwa potrzeby posiadania dzieci. Dziewczynki od najmłodszych lat wykazują większe zdolności w opiece nad innymi, są też zazwyczaj bardziej czułe i wrażliwe od chłopców. Z czasem niektóre z nas mają chęć zajścia w ciążę i założenia rodziny, ale nie zawsze. Brak instynktu macierzyńskiego występuje również w naturze i to wcale nie jest coś złego. Kobieta, która nie chce mieć dzieci, nie musi być zgorzkniałą egoistką, która skupia się tylko na sobie i swoich przyjemnościach. Osoby pełne ciepła, miłości i idealnie nadające się na matki, również mogą nie chcieć mieć własnych dzieci.

Czy to naprawdę brak instynktu macierzyńskiego?

Czasem zdarza się, że kobieta odczuwa lęki, które sprawiają, że czuje, że nie chce mieć dzieci. Do takich lęków można zaliczyć strach przed odpowiedzialnością oraz obawy o ograniczenia w życiu codziennym i ogromne koszty związane z wychowaniem dziecka do dorosłości. Niektóre kobiety też martwią się, jak ich ciało zmieni się w trakcie i po ciąży. Zdarza się również, że niektóre przyszłe mamy tak bardzo boją się porodu i związanych z nim bólów, że rezygnują z zajścia w ciążę. To normalne obawy i jeśli kobieta czuje, że nie jest gotowa na macierzyństwo, to nie powinno się jej za to krytykować. Jeśli jednak pragnie mieć dzieci, ale jest zablokowana, warto skonsultować się z psychologiem.

Przeczytaj więcej artykułów  Mrożenie smażonej ryby - Czy można zamrozić smażoną rybę

Kariera a dziecko

Czasem brak instynktu macierzyńskiego wynika z tego, że kobieta ma inne pragnienia. Duża potrzeba rozwoju osobistego, awansu zawodowego czy ciekawość świata mogą skutecznie odwlekać decyzję o posiadaniu potomstwa. Fakt, że kobieta nie spełnia się jako matka, a na przykład jako przebojowa bizneswoman, może wydawać się egoistycznym posunięciem dla wielu ludzi wokół niej. Jednak jeśli jesteśmy pewne, że taki jest nasz wybór, nie powinniśmy pod wpływem otoczenia decydować się na dziecko. Posiadanie potomka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością na całe życie. Dla wielu rodzicielstwo to wspaniałe doświadczenie, ale jeśli wiemy, że nie chcemy mieć dzieci, założenie rodziny byłoby nieodpowiedzialne i tylko zaszkodziłoby dziecku.

Matka bez instynktu macierzyńskiego

Czasem zdarza się, że kobieta rodzi dziecko, a mimo to nie czuje instynktu macierzyńskiego. Często jest to wynik niespodziewanej ciąży lub trudnego doświadczenia związanego z porodem, a brak instynktu macierzyńskiego jest objawem depresji poporodowej. W takiej sytuacji ważne jest wsparcie dla takiej matki i pomaganie jej radzić sobie z trudnościami. Istotne jest wsparcie partnera, rodziny i przyjaciół. Aby wyjść z depresji, warto poszukać pomocy u psychiatry i psychologa.

Kiedy pojawia się instynkt macierzyński?

Według ogólnego przekonania każda mama natychmiast zakochuje się w swoim dziecku bezgraniczną miłością. Niestety rzeczywistość bywa inna i nawet w przypadku planowanej ciąży, nie każda mama od razu czuje ogromną miłość do noworodka. Niektóre kobiety czują się bardzo zmęczone i niepewne po porodzie, i potrzebują osóbom nawet kilku miesięcy, aby przyzwyczaić się do roli matki i nabierać pewności siebie w opiece nad dzieckiem.

Brak instynktu macierzyńskiego dotyczy kobiet z różnych środowisk na całym świecie. Nie powinno się ich piętnować ani obarczać winą, należy je wspierać lub po prostu zaakceptować ich wybory.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Przeczytaj więcej artykułów  Najlepsze filmy animowane na poprawę humoru

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz