Obrzęki w ciąży jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obrzęki w ciąży jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży

Obrzęki w ciąży są bardzo powszechne. Większość kobiet doświadcza ich i zazwyczaj nie trzeba się nimi martwić ani specjalnie leczyć. Ale kiedy powinniśmy być zaniepokojeni obrzękami nóg w ciąży? Jak można naturalnie złagodzić opuchliznę w ciąży?

Najważniejsze rzeczy do zapamiętania:

– Najczęstszą przyczyną obrzęków w ciąży jest zatrzymywanie wody przez organizm. To naturalna reakcja, którą jednak można nasilić nadmiernym wysiłkiem, małym spożyciem płynów, brakiem ruchu i nieodpowiednią dietą.

– Obrzęki w ciąży najczęściej pojawiają się na nogach, a także na twarzy i dłoniach. W 9. miesiącu ciążowego puchnięcie może się nasilić.

– Opuchlizna twarzy, nóg i podbrzusza może wskazywać na gestozę, czyli zatrucie ciążowe. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny obrzęków w ciąży:

Wiele kobiet zastanawia się, skąd się biorą obrzęki w ciąży. Okazuje się, że to nadmiar wody w organizmie jest odpowiedzialny za obrzęki nóg i spuchnięte kostki w ciąży. Nie ma to jednak związku ze spożywaniem zbyt dużej ilości płynów. Woda jest zatrzymywana w organizmie, ponieważ przygotowuje się on na czas porodu, kiedy przyszła mama może stracić dużo krwi. Rezerwa wody ma zapewnić odpowiednią ilość płynów ustrojowych w przypadku konieczności.

Przyczyny obrzęków w ciąży obejmują:

– Ucisk macicy na żyły biodrowe, co utrudnia odpływ krwi z nóg do serca.

– Obrzęki zastoinowe, które powstają w wyniku przenikania wody z osocza do tkanek.

– Zbyt mała ilość ruchu i długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji.

– Nieodpowiednio zbilansowana dieta.

– Przegrzewanie organizmu, na przykład gorące kąpiele i upały.

Jak złagodzić obrzęki nóg w ciąży:

Puchnięcie nóg w ciąży dotyczy nawet 75% przyszłych mam. Jest to niegroźna, ale uciążliwa dolegliwość zarówno fizycznie, jak i estetycznie. Obrzęki nóg w 9. miesiącu ciąży są niemal normą, zwłaszcza jeśli przypadają na lato. Choć nie jest możliwe całkowite uniknięcie opuchlizny, można ją zmniejszyć lub szybciej się jej pozbyć, dbając o odpowiednią ilość odpoczynku i wypijanie odpowiedniej ilości wody. Kobiety w zaawansowanej ciąży nie powinny się przemęczać. Warto spędzać jak najwięcej czasu w pozycji z podniesionymi nogami i pić co najmniej 8 szklanek czystej wody dziennie. Jeśli obrzęki są szczególnie dokuczliwe, warto ograniczyć spożycie soli. Nie chodzi jednak o całkowite wyeliminowanie soli z diety, chyba że lekarz zaleci inaczej, ale o unikanie słonych przekąsek i mocno solonych wędlin.

Przeczytaj więcej artykułów  Najpopularniejsze imiona dla psa - ponad 101 propozycji

Jak leczyć obrzęki w ciąży:

Nie ma jednej recepty na złagodzenie obrzęków w ciąży. Jednak istnieją sposoby, które pomagają czuć się lepiej. Specjaliści zalecają umiarkowany ruch, ale nie na tyle, żeby się przemęczyć. Jeśli zaczyna się “zadyszka”, trzeba odpocząć. Doskonałe efekty w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu przynoszą aqua-aerobik i swobodne ćwiczenia w wodzie. Dodatkowo, w porze letniej aktywność na basenie ochładza organizm i przynosi ulgę w czasie upałów. Obrzęki w ciąży mogą zostać również zmniejszone dzięki regularnym masażom stóp i łydek. Ważne jest także noszenie wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie. Jeśli obrzękom nóg nie towarzyszą żadne dodatkowe niepokojące objawy i nie ma stwierdzonej cukrzycy ciążowej, można zaakceptować je jako jedną z ciążowych dolegliwości, która minie po porodzie.

Obrzęki twarzy w ciąży:

Jeśli twarz jest delikatnie opuchnięta, nie ma powodów do niepokoju. Wiele kobiet ciężarnych odczuwa "uczucie pełności" w okolicy oczu i policzków, podobne do objawów zbliżającego się okresu. Woda zatrzymuje się w tkankach organizmu, co sprawia, że skóra wydaje się bardziej naprężona, a drobne zmarszczki są wypełnione. Jednak delikatna opuchlizna nie jest równoznaczna z obrzękiem twarzy. Może to być oznaka gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Nie jest to spowodowane zatruciem pokarmowym czy spożywaniem pokarmów. Inna nazwa dla tego schorzenia to nadciśnienie indukowane ciążą. Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, mają bliźniaki lub chorują na cukrzycę, choroby nerek lub nadciśnienie tętnicze, są bardziej narażone na wystąpienie gestozy. Jest to poważne schorzenie, które wymaga szybkiej interwencji lekarskiej i czasami hospitalizacji. Jeśli objawy zatrucia ciążowego są łagodniejsze, nie trzeba leżeć w szpitalu, ale trzeba odpoczywać i pozostawać w łóżku, zazwyczaj do końca ciąży.

Opuchnięte dłonie w ciąży:

Opuchnięte dłonie w ciąży występują rzadziej niż opuchnięte kostki, ale i tak są dość powszechne. Najczęściej dotyczą kobiet, które miały tendencję do opuchlizny palców przed ciążą, zwłaszcza w gorące dni. Czasami puchnięcie dłoni w ciąży jest spowodowane nadmiernym wysiłkiem rąk, na przykład długotrwałą pracą przy komputerze. W takim przypadku można złagodzić obrzęk dłoni w ciąży, wykonywając ćwiczenia na nadgarstki – obracanie nadgarstkami w lewo i w prawo, ręce wyprostowane na wysokości piersi. Warto także zainwestować w specjalne podkładki do klawiatury i myszki, które odciążają nadgarstki.

Przeczytaj więcej artykułów  Niedosłuch u niemowląt

Czy obrzęki w ciąży są groźne?

W większości przypadków obrzęki w ciąży nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Są to skutki zatrzymywania wody w organizmie, co jest naturalnym procesem przygotowującym do porodu. Jeśli obrzęki nie pojawiają się nagle, nie obejmują kostek, ud, twarzy i podbrzusza, i nie powodują bólu, nie ma powodu do niepokoju. Warto jednak o nich powiedzieć podczas wizyty u ginekologa lub położnej.

Jak uniknąć obrzęków w ciąży?

Opuchliznę w ciąży nie da się całkowicie uniknąć, szczególnie w ostatnich miesiącach. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie jej dolegliwości. Najważniejsze to spożywanie odpowiedniej ilości płynów, około 8 szklanek wody dziennie, a w czasie upałów i przy dużym poceniu się – jeszcze więcej. Ważne jest również unikanie przemęczania się i przegrzewania organizmu. Gorące kąpiele i opalanie nie są zalecane dla wszystkich kobiet w ciąży, zwłaszcza dla tych skłonnych do obrzęków. Należy unikać noszenia niewygodnego obuwia i strojów, które mocno uciskają nogi. Wyjątkiem są specjalne rajstopy uciskowe, które zmniejszają obrzęki u przyszłych mam. Kobiety ze skłonnością do obrzęków powinny unikać bardzo słonych posiłków.

Kiedy pojawiają się obrzęki w ciąży?

Najczęściej obrzęki występują w 8. i 9. miesiącu ciąży, ale mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze. Czynniki genetyczne, nawyki żywieniowe, poziom aktywności fizycznej i warunki pogodowe odgrywają tutaj dużą rolę. Upały są szczególnie trudne dla kobiet w ciąży. W okresie wysokich temperatur warto pozostać w chłodnym pomieszczeniu, odpoczywać i unikać stresu.

Jak zmniejszyć obrzęki w ciąży?

Obrzęki w ciąży najczęściej pojawiają się po południu i wieczorem. Pomocne jest położenie się z nogami wyżej niż poziom serca, na przykład na poduszkach lub opierając je o oparcie sofy. Można również stosować chłodne okłady, ale nie zbyt zimne. Delikatne masowanie stóp i łydek również może pomóc. Niektóre kobiety doświadczają znacznego złagodzenia objawów po krótkiej drzemce. Ważne jest, aby nadal pić odpowiednią ilość płynów, ponieważ czysta woda oczyszcza nerki i przyspiesza przemiany metaboliczne.

Dodaj komentarz