Pęcherzyk Graafa – Jak szybko rośnie Kiedy pęka Skąd wiadomo że pękł

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pęcherzyk Graafa - Jak szybko rośnie Kiedy pęka Skąd wiadomo że pękł

Pęcherzyk Graafa jest bardzo ważny podczas owulacji. To właśnie w końcowym etapie rozwoju pęka, uwalniając komórkę jajową i umożliwiając zapłodnienie. Jak powstaje pęcherzyk Graafa? Jak rośnie? Co dzieje się z nim po pęknięciu? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Najważniejsze informacje zawarte w tym artykule:

  • Pęcherzyk Graafa to dojrzały pęcherzyk jajnikowy.
  • Pęcherzyk Graafa rośnie przez około 2 tygodnie.
  • Tempo wzrostu to około 1,5 do 2,0 milimetra na dzień.
  • Pęcherzyk jajnikowy pęka w połowie cyklu menstruacyjnego.
  • Komórka jajowa jest wtedy uwolniona do zapłodnienia przez kolejne 12 godzin.

Pod koniec życia płodowego w jajnikach znajduje się od 700 tysięcy do 2 milionów komórek, z których rozwija się komórka jajowa. W miarę wzrostu, ich liczba się zmniejsza, osiągając około 400 tysięcy w okresie dojrzewania. Podczas każdego cyklu miesiączkowego, pęcherzyk jajnikowy przechodzi liczne zmiany, aż w końcu przekształca się w pęcherzyk Graafa. Czym dokładnie jest pęcherzyk Graafa?

Pęcherzyk Graafa – co to jest?

Pęcherzyk Graafa to dominujący pęcherzyk na jajniku. To jest ostatni etap rozwoju pęcherzyka jajnikowego. Aby powstał, pęcherzyk jajnikowy pierwotny musi przekształcić się w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a następnie w dojrzały pęcherzyk Graafa.

Dojrzały pęcherzyk Graafa ma zdolność do wydzielania. Oznacza to, że może wydzielać komórki zdolne do zapłodnienia, czyli oocyty drugiego rzędu.

Budowa pęcherzyka Graafa

Pęcherzyk Graafa to po prostu komórka jajowa otoczona komórkami odżywczymi i płynem pęcherzykowym. Ma okrągły kształt i średnicę wynoszącą od 21 do 25 mm. Zewnętrzną warstwę stanowi błona z naczyniami krwionośnymi i chłonnymi.

Przeczytaj więcej artykułów  Objawy zagnieżdżania się zarodka

Jak szybko pęcherzyk Graafa rośnie?

Pęcherzyk jajnikowy pierwotny potrzebuje około dwóch tygodni, aby przekształcić się w dojrzały pęcherzyk Graafa. Co dzień rośnie on o około 1,5 do 2,0 mm.

Kiedy pęka pęcherzyk Graafa?

Pęcherzyk Graafa pęka mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. To właśnie wtedy zachodzi owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej. Komórka ta porusza się w jajowodzie w kierunku macicy i pozostaje gotowa do zapłodnienia przez około dwanaście godzin.

Po uwolnieniu komórki jajowej, pęcherzyk Graafa wypełnia się skrzepem krwi. Powstaje wtedy tzw. ciałko krwotoczne. Gdy komórka trafi do jajowodu, pusty pęcherzyk po owulacji przekształca się w ciałko żółte.

Jeśli dojdzie do zapłodnienia podczas owulacji, pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte ciążowe. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, przekształca się w ciałko białawe. W takiej sytuacji, pęcherzyk po owulacji znika, a następuje krwawienie miesięczne, wynikające z odrzutu błony śluzowej macicy. To oznacza zakończenie cyklu menstruacyjnego.

Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte ciążowe zaczyna produkować progesteron i estrogeny, które odgrywają istotną rolę w ciąży. Jajniki przestają wytwarzać nowe pęcherzyki. Po dziewiątym lub dziesiątym tygodniu ciąży, rozwijające się łożysko przejmuje funkcję ciałka żółtego ciążowego, które zanika po porodzie i staje się ciałkiem białawym.

Dwa pęcherzyki Graafa

W cyklu menstruacyjnym czasami pęcherzyk Graafa nie pęka, przez co nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Wówczas mówi się o cyklach bezowulacyjnych, które są normalne, ale tylko gdy występują sporadycznie. Czasami jednak w jednym cyklu może dojść do dwóch owulacji. Dwa pęcherzyki Graafa mogą dojrzewać jednocześnie lub blisko siebie, w jednym lub w obu jajnikach. Jeśli nie dochodzi do owulacji, oznacza to, że pęcherzyk nie pękł.

Skąd wiadomo, że pęcherzyk Graafa pękł?

W momencie pęknięcia pęcherzyka Graafa, komórka jajowa zostaje uwolniona, rozpoczynając owulację. Objawy tego stanu są dość subtelne, więc często nie zdajemy sobie sprawy z rozpoczęcia się tej fazy cyklu.

  • Zmiana wyglądu śluzu pochwowego na przezroczysty, rzadki i ciągnący.
  • Podwyższenie temperatury ciała o kilka dziesiątych stopnia.
Przeczytaj więcej artykułów  Nie kołysz bo go przyzwyczajasz Czy niemowlęta powinno się kołysać

Rzadziej mogą pojawić się bóle owulacyjne spowodowane pęknięciem pęcherzyka Graafa (po prawej lub lewej stronie brzucha), lekkie plamienie owulacyjne (niewielkie ślady krwi w wydzielinie z pochwy) oraz wrażliwość piersi i sutków.

Najczęściej zadawane pytania na temat pęcherzyka Graafa

Odpowiadamy poniżej na najczęstsze pytania dotyczące pęcherzyka Graafa.

Ile na dobę rośnie pęcherzyk Graafa?

Średnio pęcherzyk Graafa rośnie o 1,5-2,0 mm dziennie. W momencie pęknięcia, osiąga średnicę 21-25 mm.

Ilu pęcherzyków jest podczas owulacji?

W cyklu menstruacyjnym zazwyczaj występuje tylko jedna owulacja. Czasami jednak pęcherzyk Graafa nie pęka. Wtedy mówi się o cyklach bezowulacyjnych. Czasami można również zaobserwować dwa pęcherzyki Graafa dojrzewające jednocześnie lub krótko po sobie, w jednym lub obu jajnikach.

Jaka jest wielkość pękniętego pęcherzyka Graafa?

W momencie pęknięcia, pęcherzyk Graafa osiąga średnicę 21-25 mm.

Czym jest ciałko krwotoczne?

Ciałko krwotoczne to pęcherzyk Graafa wypełniony skrzepem krwi. Powstaje po pęknięciu pęcherzyka, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona.

Podsumowanie

Pęcherzyk Graafa to dojrzały pęcherzyk jajnikowy. Aby się rozwinąć, pęcherzyk jajnikowy pierwotny musi przekształcić się najpierw w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a potem w dojrzały pęcherzyk Graafa.

Całkowity wzrost pęcherzyka jajnikowego trwa około 2 tygodni, a tempo wzrostu wynosi 1,5-2,0 mm na dzień.

Pęcherzyk Graafa pęka mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, pod wpływem hormonu luteinizującego. Następuje wtedy owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, która pozostaje gotowa do zapłodnienia przez około 12 godzin.

Pęcherzyk Graafa pęka mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, pod wpływem hormonu luteinizującego. Następuje wtedy owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, która pozostaje gotowa do zapłodnienia przez około 12 godzin.

Dodaj komentarz