Podwiązanie jajowodów Na czym polega Czy jest legalne w Polsce

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwiązanie jajowodów Na czym polega Czy jest legalne w Polsce

Podwiązanie jajowodów jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda inwazyjna, wymagająca operacji. Podwiązanie jajowodów jest zazwyczaj nieodwracalne i prowadzi do trwałej utraty zdolności do zajścia w ciążę.

Najważniejsze punkty w tym artykule:

 • Podwiązanie jajowodów to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji u kobiet, porównywalna do wazektomii u mężczyzn.
 • Podwiązanie jajowodów polega na przerwaniu ciągłości jajowodów, uniemożliwiając przemieszczanie się komórki jajowej. Zabieg znacznie zmniejsza szansę na zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik.
 • Podwiązanie jajowodów na życzenie jest nielegalne w Polsce. Wykonywane jest jedynie z zalecenia lekarza w wyjątkowych przypadkach.
 • Istnieje kilka metod podwiązania jajowodów. Większość wymaga otwarcia jamy brzusznej. Jedynie laparoskopia pozwala na stosunkowo mało inwazyjny zabieg.
 • Podwiązanie jajowodów prawie całkowicie sterylizuje (wskaźnik Pearla wynosi 0,5, co znaczy mniej niż jeden przypadek na sto).
 • Podwiązanie jajowodów jest nieodwracalne. Istnieje minimalna szansa na odzyskanie płodności jedynie w przypadku metody klipsowej.
 • Zabieg nie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety, dlatego nie powoduje zaprzestania miesiączkowania i spadku libido.

Jak przebiega zabieg podwiązania jajowodów?

Zabieg podwiązania jajowodów może być przeprowadzony na kilka sposobów. Obecnie najpopularniejszą metodą jest laparoskopia, która jest stosunkowo bezpieczna i nie powoduje dużych blizn.

Podwiązanie jajowodów niemal całkowicie eliminuje możliwość zapłodnienia komórki jajowej. Jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Wskaźnik Pearla wynosi 0,5, co oznacza, że mniej niż jeden procent kobiet z podwiązaniem jajowodów zajdzie w ciążę. W porównaniu z prezerwatywą, która ma wskaźnik Pearla od 3 (przy idealnym stosowaniu) do 7, podwiązanie jajowodów jest o wiele skuteczniejsze.

Przeczytaj więcej artykułów  Piosenki na Dzień Nauczyciela Piękne i wyjątkowe utwory do szkoły i do przedszkola

Jak działa podwiązanie jajowodów?

Podwiązanie jajowodów polega na przerwaniu ciągłości jajowodów, które łączą jajniki z macicą. To uniemożliwia połączenie się komórki jajowej, która jest uwolniona podczas owulacji, z plemnikiem. W rezultacie nie dochodzi do zapłodnienia i rozwinięcia się zarodka w macicy.

Jaka jest cena zabiegu podwiązania jajowodów?

Należy zauważyć, że podwiązanie jajowodów na życzenie nie jest możliwe w Polsce. Zabieg ten jest przeprowadzany tylko w przypadkach medycznych. W innych krajach Unii Europejskiej, gdzie jest wykonywany jako antykoncepcja na życzenie pacjentki, cena podwiązania jajowodów wynosi około 500 euro.

Metody podwiązania jajowodów

 • Metoda Mandlera – jajowód jest kontrolowanie zgnieciony na odpowiednim miejscu, przez co traci drożność, a następnie na jajowodzie zakładana jest podwiązka.
 • Metoda Labhardta – około 2 centymetry jajowodu jest wycinane, a reszta jajowodu jest zakładana na kikut utworzony z otrzewnej.
 • Operacja Pomeroy’a – podobna do metody Labhardta, ale na oba końce jajowodu zakładane są podwiązki.
 • Metoda Irvinga – jajowody są podwiązane po obu stronach, a następnie przycięte, a na kikuty zakładane są podwiązki.
 • Sterylizacja klipsowa – coraz rzadziej stosowana metoda, polegająca na założeniu specjalnych klipsów medycznych zamykających jajowody.

2) Laparoskopia – mniej inwazyjna metoda podwiązania jajowodów. Nie wymaga otwierania całej jamy brzusznej, a jedynie niewielkich nacięć, przez które wprowadza się narzędzia i kamerę.

Podwiązanie jajowodów w Polsce

Podwiązanie jajowodów w Polsce nie jest legalne na życzenie pacjentki, ale jest wykonywane w przypadkach medycznych. Zabieg ten jest przeprowadzany w szpitalach i klinikach w całym kraju, jeśli jest to konieczne.

Podwiązanie jajowodów a menstruacja

Podwiązanie jajowodów nie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety. Kobieta nadal miesiączkuje i owuluje. Jedyna różnica polega na tym, że uwolniona komórka jajowa nie może się połączyć z plemnikiem fizycznie.

Czy można zajść w ciążę po podwiązaniu jajowodów?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – nie. Poprawnie przeprowadzony zabieg niemalże całkowicie eliminuje możliwość zapłodnienia. Mniej niż 1% kobiet zgłasza ciążę pozamaciczną jako ryzyko po zabiegu. Statystyki pokazują, że podwiązanie jajowodów jest najbezpieczniejszą metodą antykoncepcji.

Przeczytaj więcej artykułów  Pierwsza Komunia u prawosławnych wygląda nieco inaczej Odkryj unikalne zwyczaje i tradycje

Istnieje jednak możliwość zajścia w ciążę za pomocą metody in vitro, ponieważ zabieg podwiązania jajowodów nie wpływa na macicę. Dla kobiet, które zdecydowały się na podwiązanie jajowodów na życzenie, a później zmieniły zdanie, metoda in vitro jest jedyną szansą na zajście w ciążę.

Pytania i odpowiedzi

Czy podwiązanie jajowodów jest bezpieczne?

Podwiązanie jajowodów wiąże się z takim samym ryzykiem jak każda inna operacja laparoskopowa lub z otwarciem jamy brzusznej. Może wystąpić problem z gojeniem się ran lub rzadkie powikłania. Ogólnie jednak jest to uważane za bezpieczny zabieg.

Warto wiedzieć, że ryzyko po zabiegu podwiązania jajowodów to ciąża pozamaciczna. Jednak ryzyko to jest niewielkie i wynosi mniej niż 1%. Więcej przypadków ciąży pozamacicznych po podwiązaniu jajowodów ma miejsce u młodszych kobiet lub tych, które przeszły zabieg elektrokoagulacji jajowodów.

Czy podwiązanie jajowodów jest legalne?

Podwiązanie jajowodów nie jest legalne w Polsce. Oznacza to, że lekarz nie może wykonać tego zabiegu na życzenie pacjentki. Lekarz, który popełniłby taki czyn, może być pociągnięty do odpowiedzialności prawnie i grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Pomimo tego, że zabieg jest nielegalny, może być przeprowadzony w przypadkach medycznych. Są to przewlekłe choroby kobiety lub sytuacje, w których każda kolejna ciąża wiązałaby się z ryzykiem utraty życia. W niektórych przypadkach, ciężkie choroby genetyczne również są powodem przeprowadzenia zabiegu.

Gdzie podwiązanie jajowodów jest legalne?

Podwiązanie jajowodów prowadzi praktycznie do całkowitej utraty płodności, dlatego jest też nazywane sterylizacją. Na całym świecie wiele kobiet decyduje się na ten zabieg z różnych powodów, nie tylko medycznych. Powodem może być brak chęci posiadania dzieci lub zakończenie prokreacji po przebytej ciąży(nastawienie psychologiczne).

Czy podwiązanie jajowodów jest odwracalne?

Podwiązanie jajowodów jest uważane za niemalże całkowicie nieodwracalne. Wyjątkiem jest zabieg przeprowadzany za pomocą metody klipsowej. Jest to jednak metoda coraz rzadziej stosowana i nie daje gwarancji odzyskania płodności w przyszłości. Tylko 1/3 kobiet, które usunęły klipsy z jajowodów, odzyskały zdolność do zajścia w ciążę.

Przeczytaj więcej artykułów  Piosenki dla przedszkolaków tytuły i teksty

Czy po podwiązaniu jajowodów kobieta ma okres?

Podwiązanie jajowodów nie wpływa na cykl menstruacyjny. Kobiety z podwiązaniem jajowodów nadal mają menstruacje i owulacje. Zabieg nie powoduje nieregularności cyklu czy krwawień międzymiesiączkowych.

 • Tubal Sterilization ,Christinne D. Canela; Noor Nama, NCBI.
 • Female Tubal Sterilization,Department of Family Médecine, Université de Goma, Goma, 2 Avenue Himbi, Congo P.O. Box 204 Goma, Congo, NCBI.
 • Sterylizacja – antykoncepcja na 100 procent?, Gosia Szwed, Emito.net, 2014.

Dodaj komentarz